2010 m. gruodžio 26 d., sekmadienis

Kalėdų rytas



Mažomis, basomis pėdutėmis kažkas pritipseno prie šventiškai papuošto židinio, ... ir aš pabudau nuo džiaugsmingų šūksnių. Iš lovos šoko senelis su močiutė, tėtis ir mano sesutė. Visa šeima, išskyrus mažąją, kuri, tik apsivertė ant kito šono, subėgome dalintis, ką paliko Kalėdų Senelis. O jis tikrai daug paneša:)
Mūsų mažajai pačios gražiausios dovanos, kurių net nereikia išpakuoti – kaspinėliai, atvirukai ir visi kiti papuošimai jai patys mėgstamiausi. Viena snieguolė ją nustebino pirštuko dydžio kojinaite. Ši detalė tikrai liks atminimui:)

2010 m. gruodžio 4 d., šeštadienis

Žiemos metamorfozės








Vaiskią gruodžio dieną labiau nei iškritusį sniegą, aš stebiu ryškų, žydrą dangų. Tada mano žiema įgauna daugiau spalvų: džiaugsmu spindinčios vaikų akys, raudoni žandai, ledo kristaliukais aplipusios pirštinės, sniege suskaičiuotos pėdos... Tokį žiemos paveikslą nešiojuosi prisiminimuose iš vaikystės. Tie, kam žiema tik pirmoji bando bent pro lango stiklą lyžtelti saulėje tviskantį sniegą. Juk mes kaip ledinukai – maži ledo gabaliukai, mes laimingi, tikros žiemos sulaukę vaikai!

Atėjus žiemai, puošiu vieną mergaitę gal ledo, o gal žydro žiemos dangaus spalva. Pirmą kartą mezgiau reglano rankovytes ir labai džiaugiuosi atradusi šį puikų mezgimo būdą. Svarbiausia teisingai pasiskaičiuoti centimetrus ir akis prieš pradedant darbą, o tada nereikės megztuko ar liemenės net siūti. Pirmiausia nusimegzkite 20 akių pavyzdėlį (priklausomai nuo rašto akių gali reikėti ir daugiau). Tada pasimatuokite, kiek centimetrų yra jūsų pavyzdėlis.
Liemenę pradėjau megzti nuo kaklo. Todėl pasimatavau kiek centimetrų yra aplink kaklą, o tada paskaičiavau kiek akių iš viso reikės uždėti. Mezgant reglaną, visas akis reikia padalinti į 3 lygias dalis: priekis, nugara ir abi rankovytės (rankovytėm akis dalinsime iš dviejų). Kadangi mezgiau liemenę su užsegimu, tai reikėjo gražiai „nuleisti“ kakliuką, todėl ant virbalų pirmiausia uždėjau nugaros dalies akis, tada vieną dalį rankovių, tada kitą dalį rankovių ir priekio akis dalinau į dvi dalis (dėjau ne iš karto visas). Žodžiu, aprašymas labai sudėtingas rašau skaičiais.
Iš viso – 64 akys : 3 = nugara – 23 (nugaroje palikite daugiau akių, nes pečiai būna platesni), priekis – 20, rankovės – po 10 akių. Dedame 23 akis, jas išmezgame, dedame 5 rankovės akis, išmezgame, dedame kitos rankovės 5 akis, išmezgame, tada dar 5 rankovės akis ir dar 5, pradedame dėti priekio akis, 6 akis, vėl 6 ir 4, 4. Reglano eilutę sudaro 2 akys, vieną paimkite iš nugaros ar priekio dalies o kitą iš rankovės dalies. Tuomet tose vietose kur susitiks dvi priekio – rankovės ar nugaros – rankovės dalys, prieš ir po 2 akių uždėkite po 1 akį kas antroje eilėje (jau uždėdamos akis dalimis pradėkite pridėti akis). Reglaną galima megzti net ratu. Aš mezgiau gera – bloga pusėmis. Platinam tol kol užtenka ilgio iki pažasties (galima eigoje matuoti). Toliau nebeplatinkite. Viršų mezgiau ripso raštu, vėliau švediškais koreliais. Šiek tiek siaurinau, kai perėjau prie kito rašto ir rankovytes apmegzdama sumezgiau kas antrą akį bei užbaigiau stulpelių raštu. Liemenę papuošiau nerta pynute, apnėriau viena eile paprastų stulpelių ir vėžio žingsniu.

Šį mėnesį dar labai daug tokių „ledinukų“ laukia šiltų rūbelių ir jau prasidėjo tas Kalėdinis sausainių, dovanų ir netikėtumų laikotarpis, todėl ir mūsų susitikimai bus retesni:)

2010 m. lapkričio 1 d., pirmadienis

Kepurė ir batukai - "nykštukui"




Apie draugystę...

...mums būdavo nesvarbu, koks paros ar metų laikas – mes visuomet turėdavome laiko karštoms bandelėms Pieno Bare ar ilgiems pašnekesiams prie arbatos puodelio Kubos kavinėje. Mes visuomet turėdavome laiko viena kitai, ir visos džiaugsmingos, ar skaudžios meilės istorijos būdavo aptartos, stebint, su metų laikais besikeičiančią, Laivės alėją...
Tokie draugai lieka visam gyvenimui. Dabar, mes mezgame viena kitos mažyliams megztukus ir kepures, ir vis dar rūpinamės viena kita „kaip tu šiandien laikaisi, mano miela drauge?“
Kepurytė – šalmas berniukui Dojukui. Mezgimo schema ir eiga tokia pati kaip ir mergaitiškos kepurytės – šalmo tik viršugalvyje ne pynė, o stulpelių raštas. Dydis visiškai toks pats, nors „nykštukui“ tik bus 3 mėn, o ir nešioti dar galės ir pavasarį:)
Batukai tinka mažyliams nuo gimimo iki 6 mėn. Su spalvomis galite žaisti kaip tik panorėsite. Batukus mezgu dvigubu siūlu. Pirmiausia uždedame 10 akių ant virbalų ir mezgame 32 eiles. Tada jau reikės 5 virbalų. Surenkame akis ant 4 virbalų taip, kad šonuose būtų – 16 akių , o galuose – 8 akys. Ir mezgame 4 eiles blogosiomis akimis iš gerosios pusės, o gerosios akys vidinėje pusėje, tada 4 eiles stulpeliu (viena gera, viena bloga) ir vėl 4 eiles blogosiomis akimis. Tada pradedame megzti priekį, mezgame tik 8 akis, o kitas paliekame ant virbalų. 4 eiles gerosiomis akimis gerojoje pusėje, tada 4 eiles blogosiomis akimis ir vėl 4 gerosiomis akimis. Kiekvienos eilės pabaigoje sumezgame po 2 kraštines akis (pasiskolinam 1 akį nuo šoninio virbalo). Kai baigsite priekinę dalį ant virbalo turi likti 32 akys. Tada tęsiame mezgimą 5 virbalais stulpeliu – viena gera viena bloga, gauname batuko auliuką. Papuoškite batelius bumbuliukais.

2010 m. spalio 11 d., pirmadienis

Megztukai "nevaikštukams"





"Na, vaikai, jūs žaiskit, o aš bėgu 5 sekundėm į kitą kambarį, atsinešiu žurnalą." Bet... vėl nespėjau,mažylės verksmas ir vyresnėlio priekaištas „aš jai šito neduodu“ pasigirdo maždaug po 3 sekundžių. Manęs laukė įspūdingas vaizdelis: vyresnėlis buvo susigriebęs visus sesės kramtukus, šalia gulėjo į dvi dalis padalintas brolio malūnsparnis.
Taip mūsų namuose „žvaigždžių karai“... bet kai pagalvoji, kam tie romantiški vakarai prie židinio, ramios vakarienės žvakių šviesoje ar kava rytais į lovą, kai pagalvoji, tai ech...kam tai ir kada tai buvo?
Šiandien prisiminiau tas dienas, kai mūsų vyresnėlis vaikščiojo tik su vaikštukais ir atradau jo nuotrauką su mano megztu megztuku. Mūsų vaikai, kaip aš sakau, yra vieno sezono – abu gimę žiemą. Dabar,mane dažnai aplanko deja vu jausmas - kai matau augančią savo mažylę. Štai kokiais megztukais galit papuošti ir berniuką, ir mergaitę. Megztukas mezgamas lygiuoju raštu, dėkinga siūlų rūšis padaro juos ypatingai spalvotus.
Nugarai uždėkite 50-54 akis. Apie 8 eiles megzkite stulpeliu (1 gera, 1 bloga) tada lygiuoju raštu. Tokio amžiaus vaikučiams rankoves aš mezgu „labai savotiškai“ – galit pabandyti ir jūs. Lygiai mezgu iki pažasties, o tada uždedu ant virbalo tiek akių, kiek reikia rankovės ilgiui. Mezgu nugarą iki viršaus ir nuleidžiu akis. Priekiui megztukui su užsegimu uždėti reikia maždaug 10 akių daugiau. Tad, vienai daliai uždėkite 30 – 32 akis. Vėl megzkite iki pažasties tada uždėkite akis rankovei (tiek pat kiek ir nugaroje). Kraštą ties užsegimu galima megzti 5 akis stulpeliu, perliuku arba apnerti vąšeliu po to kai susiųsite. Vieną prieko dalį megzkite paprastai, o kitoje padarykite kilputes sagoms. Kapišoną mezgu kaip atskirą detalę, pradžioje stulpeliais, vėliau lygiuoju raštu, susiuvu ir prisiuvu prie megztuko (šitam modeliukui – 70 akių).
Megztukus labai papuošia vaikiškos sagutės - sesei obuoliukai, o broliui - citrinos.

2010 m. gegužės 10 d., pirmadienis

Kepurytė "obuoliukas"



“Mama pažiūrėk kiek lapelių, o kokie žiedai! Mama ateik ateik, pauostyk kaip kvepia!“ Niekas nemoka taip džiaugtis kaip vaikai. Ir kiek nuostabos ir džiaugsmo telpa juose, kad ir išvydus žydintį sodą:) Mes praleidome nuostabų, šeimynišką savaitgalį su seneliais, nauju dviračiu, draugų gimtadieniais ir lėlių teatru. Įspūdžių liko daug ir vaikams ir suaugusiems. Kaip smagu kad ir mes dar nepamiršome kaip reikia džiaugtis:)
Savaitgalis tikrai jau buvo šiltas, bet pačių mažiausių mamos dar neskuba išrengti. Praeitą savaitę labai skubėjau ir numezgiau mažajai tikrą pavasarišką kepurytę „obuoliuką“:) nei per stora, nei per plona, švelni, medvilninė ir puikiai apsaugo nuo vėjo. Kadangi nenorėjau kepurytės daryti su siūle, tai iškart mezgiau keturiais virbalais. Pirmiausia pagal pavyzdėlį apsiskaičiavau akių skaičių. Iš pradžių mezgiau 3 cm ripsu, o vėliau kiauraraščiu. Mezgame tiek, kokio aukščio kepurytės reikia jūsų mažyliui. Kepurytę galima užbaigti paprastai – vienoje eilėje sumegzti kas antrą akį, o kitoje per visas akis pertraukti siūlą ir užtvirtinti. Aš norėjau viršuje šiek tiek papuošti, tai sumezgiau kas atrą akį, tada kitoje eilėje padariau skylutes: 1 uždėta akis, 2 sumezgam, 1 uždėta ir vėl 2 sumezgam ir t.t. dar šiek tiek pamezgiau lygiuoju raštu ir užbaigiau. Pabaigą apnėriau „vėžio žingsniu“ rožiniais siūlais, o per skylutes pernėriau žalių siūlų pynutę.

2010 m. balandžio 28 d., trečiadienis

Liemenė su meškučiu


Pastarosiomis dienomis pavasaris vis dar slepiasi. Gal todėl viena artima mano draugė jau keletą dienų "neduoda man ramybės" (gerąja prasme žinoma): "kaip nuleisti liemenei rankoves, kaip numegzti kaklą, o kaip apsiūti?" Smagu žinoma labai, kad atsiranda mamų bendraminčių, todėl nutariau ištraukti iš spintos mylimiausią sūnaus liemenę ir aprašyti. Gal kam nors pravers:)

Pirmiausia pasimatuojame kokio pločio ir ilgio turėtų būti mezginys. Susigalvoju arba surandu įdomų modelį ir raštą. Tada nusimezgu 20-30 akių pavyzdėlį ir pasimatuoju kiek centimetrų gaunasi. Taip reikia padaryti visada, kad galėtume apskaičiuoti kiek gi akių reikės mūsų mažylio rūbeliui. Visuomet pradedu megzti nuo nugaros. Kartais taip nutinka (bent jau man), kad neteisingai apskaičiuoju akis ir mezginys gaunasi per platus, tuomet mezgimo eigoje nugara tampa priekiu:)

O dabar eiga rimtai. Šios liemenės nugarai apmetame 80 akių. Mezgame stulpelio raštu (viena gera, kita bloga) 19 eilių. Tuomet tęsiame mezgimą lygiuoju raštu iki tos vietos kai reikia nuleisti rankoves. Rankovėms nugaroje nuleidžiame 5,3 ir 1 akis. Priekiui taip pat apmetame 80 akių (vaikučių mezginiams reikia tiek pat akių priekiui ir nugarai). Rankovėms nuleidžiame daugiau akių, šiuo atveju, 6, 3 ir 1. Likus maždaug 10-11 cm iki viršaus pradeda daryti V formos kaklą. Padaliname visas akis ant dviejų virbalų, akis ant vieno virbalo "paliekame ramybėje" kol kas ir mezgame vieną pusę, nuleidžiame akis taip: 1,0,1,1,1,1,0,1,0,1,0,1,0,1,0,1,0,0,0,0 ir užbaigiame mezginį. Tą patį darome ir su kita puse. Tuomet susiuvame liemenės dalis. Pasimatuojame kaklo ir rankovės linijų ilgį ir nusimezgame juosteles apdailai stulpelio raštu. Šiai liemenei kaklui apmečiau 116 akių, o rankovei 102. Detales prisiuvame.

Valiūkiškas rūbelis labiau patiks mažyliui ir labiau jį papuoš. Viename "mamų" žurnale radau megztuką su prisiūtu meškiuku. Meškiukai dažnai būna mažylių draugai:) Meškučio kūną nėriau stulpeliais, o galvytę ir rankytes apvaliai. Snukutį išsiuvinėjau, o liežuvėlį nunėriau ir prisiuvau.

Mano sūneliui tai mylimiausia liemenė!

2010 m. balandžio 14 d., trečiadienis

Siūlai



Vaikams megzti labai smagu ir greita. Mažam megztukui ar kepurytei pakanka kartais ir vieno vakaro. Svarbu tik turėti viziją kaip pats daiktas turi atrodyti, o tada jau pirmyn. Megzdama vaikams visuomet renkuosi geros kokybės išskirtinai kūdikiams skirtus siūlus. Juk visos mes norime apsaugoti mažylius nuo alergijų ar blogos savijautos.
Esu išbandžiusi ne vieną rūšį siūlų. Geriausi žieminiams rūbeliams - merino siūlai. Puiki kokybė, gerai nešiojasi ir svarbiausia - šilta. Sūnus ne vieną žiemą nešioja kepures, šalikus ir megztinius. Vasarinius rūbelius ir kepurytes dabar neriu iš medvilninių. Nežinau tik kaip nešiosis.

Mezgu Tau...

Be tavęs aš būčiau...niekas. Gal ir skambi frazė, bet žiūrėdama į susirūpinusį žvilgsnį sekantį mane iš vežimo, nieko kito negaliu sugalvoti. Vaikai daro su mumis stebuklus. Vienas toks nutiko ir man.

Jau seniai žavėjausi rankdarbiais. Kiek pamenu vaikystėje matydavau "grožius" neriančią močiutę arba kaip abi su sese nešiodavom nepakartojamas mamos megztas sukneles. Pati pradėjau ir megzti ir nerti mokykloje. Jau tuomet man sekėsi neblogai. Taip, aš jau turiu tam tikrą mezgimo istoriją, bet gimus vaikams šis užsiėmimas įgavo visiškai kitokią vertę. Ypač kai gimė dukrytė ėmė pildytis mano rožinės svajonės - prisiminiau kaspinėlius, gėlytes, skrybėlaites ir lėles. Laikas su vaikais ir laikas sau tapo toks be galo prasmingas. Štai numezgiau kažką ir džiaugiuosi lyg atlikusi kažką ypatingo. Gal... gal taip ir yra tai, ką sušildome savo mamiškomis rankomis ir yra ypatinga.
Noriu, kad ir jūs, pamiršę nemiegotas naktis, netvarkytus kambarius ar neišvirtas bulves, pajustumėte, koks yra ypatingas mezgimo kūrybos laikas - kai užmiega vaikai.

Pasidžiaukime tuo kartu.